ساره بیات بازیگر مشهور به عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب شد

تعداد امتیاز: 0

ساره بیات بازیگر مشهور به عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب شد

چکیده :

ساره بیات بازیگر مشهور به عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب شد

به گزارش ایسنا، ساره بیات – بازیگر سینما – مرداد ماه سال گذشته از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زمان ریاست زهرا احمدی‌پور به عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب و معرفی شد.

وظیفه سفیر صنایع دستی چیست؟

نظرات مختلفی درباره سفیر صنایع دستی وجود دارد.

خیلی ها معتقدند نیازی به انتخاب سفیر نیست چون هر هنرمند صنایع دستی به تنهایی یک سفیر محسوب می‌شود.

بعضی ها معتقدند  سفیر صنایع دستی بیشتر جنبه ترویجی و تشویقی دارد و وجود او جنبه گفتمان سازی دارد.

به همین دلیل سفیر صنایع دستی و هنرهای سنتی بودن کار دشواری است زیرا همه هنرمندان صنایع دستی سفیر محسوب می‌شوند. به همین دلیل سفیر صنایع دستی بودن در واقع سفیر سفیران بودن است. چون هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی خودشان سفیر یک فرهنگ بزرگ هستند و آن را نمایندگی می‌کنند.

چرا یک بازیگر سینما؟

وجود یک بازیگر سینما می‌تواند با قشر جوانی که با او در ارتباط هستند و کارهایش را ترغیب می‌کند، در حوزه صنایع دستی موثر باشد.هر چیزی که بتواند به گفتمان، کیفی سازی و تجاری سازی صنایع دستی کمک کند، جالب توجه است. حضور بازیگر سینما موجب می‌شود بخشی از جامعه که با صنایع دستی مرتبط نیستند، از طریق این بازیگر با این حوزه ارتباط برقرار کنند. معاونت صنایع دستی آماده است تا از ظرفیت بیشتر در این زمینه استفاده کند. ما حوزه گشوده رویی هستیم  و دوست داریم برای بهبود وضعیت هنرمندان از همه‌ی امکانات استفاده کنیم. حضور سفیری با عنوان صنایع دستی برای این حوزه ضرورت دارد. دغدغه هنرمند معاصر صنایع دستی تنها فروش محصولاتش نیست و آنچه بیش از فروش برایش مهم است، دستاوردهای فنی، هنری و نقشی که اثر آن در زندگی، رشد، توسعه و فرهنگ کشورش دارد، قابل اهمیت است. ما با یک کالای فرهنگی در ارتباط هستیم که بخش اعظم آن را خلاقیت و نوآوری به همراه دارد و هنرمندی که صنایع دستی را خلق می‌کند بیش‌تر وقتش را برای خلاقیت و نوآوری می‌گذارد به همین دلیل برایش مهم است اثری که تولید می‌کند به عنوان یک کالای فرهنگی دیده شود و جایگاه خاص خودش را داشته باشد و فقط به عنوان کالای صرف تولیدی دیده نشود. حسینی با بیان اینکه بسیاری از هنرمندان در دنیای معاصر نمی‌توانند به صورت تئوری و نظری از کارشان دفاع کنند، ادامه داد: هنرمندان یکسری دریافت‌ها دارند که روی آثارشان ارائه می‌کنند اما نمی‌توانند آن را به راحتی عرضه کنند؛ درباره اینکه چرا آن را خلق کرده‌اند توضیح دهند یا ارتباطی با جاهای خاصی ندارند که بتوانند آثارشان را عرضه کنند به همین دلیل ما به افرادی نیاز داریم که این کار را انجام دهند حالا می‌توان اسم این فرد را سفیر گذاشت.

شاخصه های یک سفیر صنایع دستی

هنرمندان صنایع دستی از سفیر این حوزه چه توقعاتی دارند؟

احتمالا سابقه اجرایی بالا در این حوزه ، روابط عمومی بالا و ارتباطات وسیعی در حوزه‌ی هنرهای سنتی بسیار مهم است.

بعضی از هنرمندان این حوزه معتقدند خانم بیات به عنوان سفیر این حوزه در برقراری ارتباط با هنرمندان قوی نیست و از حضور ایشان به گرفتن چند عکس در مراسم مختلف بسنده می شود.

انتخاب خانم بیات چه مزیت هایی دارد؟

ایشان که بازیگر مطرح و خوش استایلی است در ضمن این که در حوزه فرش تحصیلاتی دارد برنده چند جایزه بین المللی و داخلی برای بازیگری خود بوده است . به همین دلیل چهره ای محبوب است که توجه طرفداران و هوادارانش را به دنبال خود می کشاند در ضمن تمرکز دوربین ها و رسانه ها بر روی   پوشش یک خانم هنرمند در مراسم مختلف یکی از بهترین بیان ها برای بیان ایده ای است که می خواهد منتقل کند انتظار می رود خانم بیات با پوشیدن لباس هایی که از صنایع دستی یا هنرهای سنتی کشور بهره برده است نماینده ایده سفیر بودن خود باشد.

یکی از هنرمندان معتقد است  متاسفانه همه از صنایع دستی برای شهرت استفاده کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد، کالای فرهنگی آنقدر قابلیت دارد که هر فردی می‌تواند با استفاده از آن به شهرت برسد. چرا ما نباید به این کالاها به طور جدی نگاه ‌کنیم و برای آن کار اساسی انجام دهیم؟ کسی که سفیر است باید تحقیقات میدانی انجام دهد، موقعیت سنجی کند و با سفیران مختلف وارد مذاکره شود.

تمام سفیران در خارج از کشور سالانه بودجه‌ای برای برگزاری نمایشگاه‌های هنری در سفارت دارند و از هنرمندان برای یک یا دو شب دعوت می‌کردند تا نمایشگاه برگزار کنند؛ تا هم تبادل فرهنگی صورت بگیرد و هم آثار آنها خرید و فروش شود.

برای انتخاب سفیر و وظایفی که از وی انتظار می رود باید بین مدیران و کسانی که دغدغه صنایع دستی را دارند جلسه برگزار شود. دغدغه مندی در حیطه صنایع دستی تنها به این که امکانات حداقلی رایگانی در اختیار هنرمندان قرار داده شود نیست، نه آنها که دغدغه غرفه رایگان و بیمه دارند، جلسه نگذاشته‌اند تا گفت‌وگویی بین آنها برقرار شود. ما بارها این موضوع‌ها را مطرح کردیم، برای سازمان طرح بردیم که بعد از آن هنرمند فراموش و طرح کپی ‌شد و در نهایت آن را به صورت کاریکاتور اجرا کردند.

برخی از هنرمندان دغدغه دارند که سفیر صنایع دستی جلسه‌ای با هنرمندان برگزار کند که از دغدغه هایشان مطلع شود.  اصلا می‌تواند به هنرمندان صنایع دستی کمک کند یا نه؟ یا حداقل دانش‌اش در این حوزه را با گفت‌وگو با هنرمندان افزایش دهد. در ضمن بسیاری از هنرمندان اصلا سفیر صنایع دستی را نمی‌شناسند یا می‌گویند ما هیچ حرکتی از او ندیده‌ایم. و احساس می کنند صنایع دستی به حال خودش رها شده است.فاطمه معتمد آریا گزینه پیشنهادی به عنوان سفیر صنایع دستی

در این بین بعض معتقدند که اگر قرار است کسی از بازیگران به عنوان سفیر صنایع دستی انتخاب شود بهتر است کسی باشد که به حداقل هایی نظیر پوشیدن لباسی که معرف مسئولیتی که انتخاب کرده پایبند باشد و سال هاست خانم فاطمه معتمد آریا پوشش متناسب با این امر انتخاب می کند.

به این مطلب امتیاز دهید

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان