صنایع دستی امری تکراری و بی تکرار

صنایع دستی امری تکراری و بی تکرار
چکیده این مطلب :

چکیده :

روایتی بر تکرار و تنوع در صنایع دستی

چه تفاوتی بین صنایع دستی و امری هنری وجود دارد؟

صنایع دستی یعنی چیزی که با تولید ماشینی تفاوت دارد. باید اول بدانیم چه ویژگی هایی یک تولید را ماشینی می کند؟

  • مشخصاتی مانند یکنواختی در تولید
  • یکسانی نقش و رنگ
  • هم سایز بودن و هم فرم بودن

چیزی که امروزه تحت عنوان صنایع دستی عرضه می شود ترکیبی از کاری است که ماشین ها انجام می دهند و دست ها

آن بخشی که به عنوان روح بخشی از این صنایع انتظار داریم جنبه ای است که تحت ظرافت و هنر دست به کاری که بستر آن با ماشین فراهم شده اضافه می گردد.

در هر شاخه از صنایع دستی سهم قسمتی که به مدد ماشین انجام می شود متفاوت است. بدیهی است هر چقدر این سهم بیشتر باشد یکسانی و شباهت بالاتر می رود.

در سال های اخیر با افزایش تقاضا نسبت به این هنرهای سنتی برای تسریع بخشیدن به فرآیند کار سهم ماشین بالاتر رفته و خلاقیت در تولیدات و نقوش کاهش یافته است و کار کردن در تیراژ بالا  ازکیفیت صنایع دستی کاسته است.

در ضمن اینکه نکته مهم درخصوص تفاوت بین صنایع دستی موجود در بازارهای جهانی و ایران این است که عمده صنایع به اصطلاح دستی موجود در بازار، کار دست نیست بلکه ساخته و پرداخته ماشین است و تنها درمرحله پرداخت، دستی بر آن نهاده می شود. صنایع دستی در ایران، زاییده ذهنی خلاق و هنرمندانه است و فرهنگ، تمدن، باورهای فرهنگی و خلاقیت های قومی در خلق این آثار دخالت دارند،

در آفرینش هر صنایع دستی علاوه بر سهم تکرار باید سهمی هم بر خلاقیت آفریننده در نظر گرفت. مسائلی مانند تغییر متریال موجود در بازار بر اساس عواملی مانند تحریم و … و مسایلی نظیر حال و هوا و ذوق هنرمند باعث می شود انتظار دو کار کاملا یکسان را نداشته باشیم .

در نمونه زیر دو جعبه سنگ مرمر با ابعاد یکسان و با تذهیب از یک نقاش به چشم می خورد. تفاوتی که به چشم می خورد ناشی از تنوع نقوشی است که در تذهیب استفاده می شود .

بی تکراری صنایع دستی و انتظارات فروش اینترنتی:

وقتی کسی در نت خرید می کند انتظار دارد که محصول دقیقا مطابق عکس و توضیحات باشد. اما وجود عکس برای یک محصول این تصور را ایجاد می کند که محصول خریداری شده دقیقا مطابق عکس است. که اینچنین نیست.

این عکس یکی از انواع کاری است که تحت عنوان یک نامگذاری و یک سبک خاص تولید می شود. و برای این ما باید حتما به خریداران آثار بگوییم که اگر برای شما ریزه کاری های محصول اهمیت دارد عکس محصول ارسالی را برایتان می فرستیم 

 اصلا به همین دلیل است که خریدار حاضر است محصولی را مجازی بخرد. به عکس شما و توضیحات تان اعتماد می کند. اما در کار صنایع دستی آفریننده کار هر بار ممکن است تغییر کوچکی در کار خود بدهد و شانس شباهت از بین برود اصلا برای او انجام کار تکراری خسته کننده است و جلوی خلاقیتش را می گیرد.

بنابراین به نظر می رسد باید به نفع ایجاد خلاقیت در این هنرها و شانس فروش اینترنتی، به تفاوت های کوچک احترام گذاشت و زیبایی ای حاصل از تنوع این آثار را با یکسانی تمامی نمونه ها با عکسی که از یکی از آن ها تهییه شده خواستار نبود.

 

 

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

به این مطلب امتیاز دهید

1تعداد امتیاز

آخرین محصولات