معرفی صنایع دستی استان زنجان

معرفی صنایع دستی استان زنجان
چکیده این مطلب :

چکیده :

مس به عنوان صنعت دست زنجانی ها این روزها از رونق مطلوبی برخوردار است و در ویترین صنایع دستی زنجان می درخشد.مسکادوهمراه این پیشرفت در هنرصنعت مس خواهد بود.

مس به عنوان صنعت دست زنجانی ها این روزها از رونق مطلوبی برخوردار است و در ویترین صنایع دستی زنجان می درخشد.مسکادوهمراه این پیشرفت در هنرصنعت مس خواهد بود.

در زمان حاضر خوشبختانه صنعت مس زنجان پس از یک رکود چند ساله دوباره احیاء شده است و مسگری های سنتی در کنار صنعتی شدن به این امر مشغول هستند.

ظروف مسی به عنوان ظرف های بهداشتی و همچنین حافظ آهن غذا و بسیاری از خصوصیات مثبت دیگر، باید مورد تبلیغ و توجه قرار گیرد.

شنیدن واژه ی مس و مسگری در دوران معاصر و اندکی قبل از این دوران، در اذهان عموم تداعی کننده شهر زنجان و بازار مسگران آن بوده است

هنگامیکه بشر بعد از سنگ و گل، برای رفع سایر نیازهای خود به فلز روی آورد، در بین فلزات، "مس" زودتر از دیگر فلزات بکار رفت چراکه این فلز بصورت خالص در طبیعت یافت می شد و استخراج و بهره برداری از آن ساده بود.

درخشش و جلای فلز مس خالص و رنگ جالب توجه سنگهای معدنی این فلز از دیگر علل کاربرد آن در طول اعصار گذشته بوده است

راسته بازار مسگرهای زنجان یکی از راسته های پر سرو صدا است از دور که نزدیک این راسته می شوی صدای چکش های مسگران به شدت حواست را متوجه آن می کند، صداهای منظم و بلندی که بر مس زده می شود تا آنچه استاد کار می خواهد بسازد، درست شود، تولید مس اگر چه چند سالی بود از رونق افتاده بود اما این روزها حال این صنعت در زنجان خوش است و برخی از استادکارانی که دست از کار کشیده بودند با رونق این صنعت بازهم فعالیت می کنند.

مسگران زنجانی با شعار "ما می توانیم" توانسته اند امروز مس زنجان را بیشتر از آنچه در گذشته مطرح بود جایگاه داده و موجب گسترش این صنعت در استان زنجان شوند، امروز جوانان زنجانی نیز علاقه مند به کار در این عرصه شده و به همراه استادکاران خود که عمدتا از آشنایان هستند مشغول فعالیت در این صنعت پر سرو صدا اما آتیه دار هستند.

ورود نسل های جوان جامعه به این صنعت می تواند جایگاه واقعی آن را در جهان رونق بخشد، مس زنجان مورد توجه گردشگران بوده و حتی هنرمندان کشور نیز علاقه مندان به خرید مس از زنجان هستند، بسیاری از میهمانان کشوری زنجان از بازار زنجان به ویژه راسته مسگرها بازدید و خرید می کنند. راصنایع دستی زنجان از مسکادو بخواهید.

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

به این مطلب امتیاز دهید

1تعداد امتیاز

آخرین محصولات